Przejdź do głównej treści

Move to be Moved and Moved Others - szkolenie w Turcji

W dniach 20 -28 października 2019 r. wolontariuszki Stowarzyszenia Sztukater - Dominika, Izabela oraz Marta uczestniczyły w szkoleniu „Move to be Moved and Moved Others", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Şirince w Turcji.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZEK.

 

Dominika

W związku z działalnością programu ERASMUS+, odbył się w Sirince, w Turcji, projekt „Move to be moved and move others” zorganizowany przez Kultur & Art. Miał on miejsce w dniach 20-28.10.2019r.. W projekcie uczestniczyło 21 osób z 7 państw (Polska, Włochy, Bułgaria, Litwa, Łotwa, Niemcy, Macedonia). Prowadzącymi były Ilze Zirina oraz Ieva Grundsteine.

 

Ze względu na różne godziny przybycia do miejsca docelowego, 20.10.2019r. projekt rozpoczął się krótką integracją w godzinach wieczornych. Drugiego dnia odbyła się rozbudowana wersja integracji, wiele ćwiczeń związanych z kinestetyką i zaufaniem oraz zapoznanie z teorią contemporary dance. Trzeciego dnia odnajdywaliśmy siebie w swoim ciele oraz dyskutowaliśmy o kinestetyce w nauczaniu. Dzień czwarty był dniem pełnym wrażeń, ponieważ po podsumowaniu drugiego i trzeciego dnia, stworzyliśmy performance i zaprezentowaliśmy go miejscowej ludności. Było to niezwykłe doświadczenie. Piątego dnia projektu podsumowywaliśmy nasz performance, wyciągaliśmy wnioski, a następnie udaliśmy się na wycieczkę do Ephesus, gdzie zrelaksowaliśmy się nad cudownym morzem i wśród niesamowitych zabytków. Szóstego dnia odbywały się kolejne ćwiczenia związane z kinestetyką, a następnie planowaliśmy i omawialiśmy z prowadzącymi szkolenie zajęcia, które mieliśmy poprowadzić dla pozostałych uczestników projektu w dniu następnym. Ja wraz z Meltem przygotowałyśmy zajęcia łączące matematykę i kinestetykę. W trakcie naszej sześćdziesięciominutowej lekcji pokazałyśmy, jak w prosty sposób można nauczyć dzieci rozumienia takich pojęć, jak symetria oraz asymetria, wykorzystując do tego ruch. Przedostatniego dnia odbyło się podsumowanie szkolenia oraz omówienie realizacji projektów/szkoleń/warsztatów, które będziemy realizować po powrocie do kraju. 28.10.2019r. udaliśmy się w drogę powrotną do naszych państw. Był to dzień pełen wzruszeń.

 

Najważniejsze wnioski do jakich doszliśmy wspólnie podczas projektu, to uczenie przy pomocy kinestetyki jest dobre, ponieważ:
- uczniowie wyrażają siebie,
- popularyzowanie zdrowego stylu życia,
- bardziej przyjazny dla uczniów sposób nauczania,
- skuteczniejszy sposób nauczania,
- nauka umiejętności społecznych,
- wzmacnianie pewności siebie u dzieci,
- odkrywanie samego siebie,
- nauka organizacji i planowania,
- rozbudzanie kreatywności,
- dawanie inspiracji,
- wzrost efektywności w nauczaniu,
- mniej stresujący sposób nauczania,
- zastosowanie teorii w praktyce.

 

Dominika Pochylska
5 listopada 2019

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

W związku z działalnością programu ERASMUS+, odbył się w Sirince, w Turcji, projekt „Move to be moped and move others” zorganizowany przez Kultur & Art. Miał on miejsce w dniach 20-28.10.2019r.. W projekcie uczestniczyło 21 osób z 7 państw (Polska, Włochy, Bułgaria, Litwa, Łotwa, Niemcy, Macedonia). Prowadzącymi były Ilze Zirina oraz Ieva Grundsteine.

 

Ze względu na różne godziny przybycia do miejsca docelowego, 20.10.2019r. projekt rozpoczął się krótką integracją w godzinach wieczornych. Drugiego dnia odbyła się rozbudowana wersja integracji, wiele ćwiczeń związanych z kinestetyką i zaufaniem oraz zapoznanie z teorią contemporary dance. Trzeciego dnia odnajdywaliśmy siebie w swoim ciele oraz dyskutowaliśmy o kinestetyce w nauczaniu. Dzień czwarty był dniem pełnym wrażeń, ponieważ po podsumowaniu drugiego i trzeciego dnia, stworzyliśmy performance i zaprezentowaliśmy go miejscowej ludności. Było to niezwykłe doświadczenie. Piątego dnia projektu podsumowywaliśmy nasz performance, wyciągaliśmy wnioski, a następnie udaliśmy się na wycieczkę do Ephesus, gdzie zrelaksowaliśmy się nad cudownym morzem i wśród niesamowitych zabytków. Szóstego dnia odbywały się kolejne ćwiczenia związane z kinestetyką, a następnie planowaliśmy i omawialiśmy z prowadzącymi szkolenie zajęcia, które mieliśmy poprowadzić dla pozostałych uczestników projektu w dniu następnym. Ja wraz z Meltem przygotowałyśmy zajęcia łączące matematykę i kinestetykę. W trakcie naszej sześćdziesięciominutowej lekcji pokazałyśmy, jak w prosty sposób można nauczyć dzieci rozumienia takich pojęć, jak symetria oraz asymetria, wykorzystując do tego ruch. Przedostatniego dnia odbyło się podsumowanie szkolenia oraz omówienie realizacji projektów/szkoleń/warsztatów, które będziemy realizować po powrocie do kraju. 28.10.2019r. udaliśmy się w drogę powrotną do naszych państw. Był to dzień pełen wzruszeń.

 

Najważniejsze wnioski do jakich doszliśmy wspólnie podczas projektu, to uczenie przy pomocy kinestetyki jest dobre, ponieważ:

- uczniowie wyrażają siebie,

- popularyzowanie zdrowego stylu życia,

- bardziej przyjazny dla uczniów sposób nauczania,

- skuteczniejszy sposób nauczania,

- nauka umiejętności społecznych,

- wzmacnianie pewności siebie u dzieci,

- odkrywanie samego siebie,

- nauka organizacji i planowania,

- rozbudzanie kreatywności,

- dawanie inspiracji,

- wzrost efektywności w nauczaniu,

- mniej stresujący sposób nauczania,

- zastosowanie teorii w praktyce.

 

Dominika Pochylska

5 listopada 2019